V realitě jsou kokedamy ještě krásnější! Čekají na vás každý všední den od 10-18 hodin v ulici Školská 7, Praha 1

Jak řízkovat šáchor neboli papyrus

Řízkování šáchoru neboli papyrusu je velmi zvláštní a neznám žádnou jinou rostlinu, kterou by šlo řízkovat podobným způsobem - pomocí tzv. vrtulek.

 

1/ Vezmete stonek s listy a lístky ostříháte do vrtulky

 
 
 
2/ Vrtulku vložíte do skleničky s vodou, přesně takhle opačně stonkem nahoru, za pár týdnů se objeví první kořínky a výhonky nových rostlin
 
 
3/ Zakořeněné vrtulky zasaďte do substrátu tak, aby zelené výhony koukaly ven
 
 
 
4/ Řádně zalévejte, tak aby substrát byl neustále mokrý
 
 
 Za pár týdnů vám bude dělat radost krásný šáchor. Nezapomínejte ho vydatně zalévat tak, aby stál neustále ve vodě. Dařit se mu bude na světlém místě, klidně i slunečném, jak je na to z Afriky zvyklý.

 

 
Cyperus papyrus neboli šáchor je vlhkomilná rostlina původem z Afriky. Vytváří velké porosty na břehu jezer a v deltách řek. Říká se mu nilská tráva, v deltě řeky Nil, kde se vyskytoval ve velkých plochách je už ale téměř vyhubený. Slouží totiž dobře jako pastva pro dobytek. Za to na Floridě se šíří jako introdukovaná invazivní rostlina.

 

 


 

Papyrus má v lidské historii dlouhověkou tradici. Starověcí Egypťané z jeho listů vyráběli první papír - papyrus, košíky i sandále. Mladé výhonky jedli, ať už čerstvé nebo tepelně upravené. Duté stonky sloužily k výrobě lodí, dodnes se z papyrusových stonků vyrábí lodě v Súdánu.

Šáchor je subtropická rostlina, miluje slunce a vodu. V našich podmínkách ho tedy pěstujeme jako pokojovou rostlinu, kterou můžeme letnit. Pro pěstování je ideální dostatečně velký květník s hlubokou podmiskou, šáchor by měl totiž stát neustále ve vodě.

 

Cyperus alternifolius, když kvete

 

U nás se nejčastěji setkáte s šáchorem střídavolistým (Cyperus alternifolius), který je vzrůstem menší nebo s tzv. šáchorem pro kočky (Cyperus alternifolius 'Zumula'), který nemá dlouhé stonky a vypadá spíš jako tráva.

Šáchor se u nás pěstuje jako pokojovka, protože nezvládne mráz,
ve Středozemí ho ale potkáte i ve venkovních záhonech

Šáchorová výsadba na Tenerife

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz