Vše co najdete na e-shopu máme skladem přímo v obchodě.

Péče

 

Kokedamy | Aerária | Terária

Jak pečovat o kokedamy

Péče o kokedamy, závěsné rostliny v kulovitém balu obaleném mechem, je vcelku jednoduchá. Od rostlin v tradičním květináči se liší pouze ve způsobu zalévání, podmínky, které rostlina pro svůj zdravý růst potřebuje, zůstávají pro konkrétní rostlinu stejné. Nároky různých druhů kokedam najdete v e-shopu pod jednotlivými druhy kokedam.

Zálivku provádíme namočením kokedamy do odstáté vody. Kokedamu vložíme do dostatečně hluboké misky s cca 0,5 l vody nebo pokud máme kokedam víc do kbelíku a necháme 3 - 5 minut nasáknout. Ve chvíli kdy kokedama klesne pod hladinu nebo vypije v misce všechnu vodu, je zalitá. Kokedamu necháme pár minut odstát na prázdné misce či ve dřezu, aby se voda pořádně vsákla a kokedama nekapala a máme zalito. 

Důležité je kokedamy nenechat ve vodě příliš dlouho, opravdu stačí několik minut než se nasáknou. Dlouhým louhováním se může rozmočit pevný kokedamový bal, mohou začít uhnívat kořeny a zbytečně se ze substrátu vyplavují živiny.

Četnost zálivky záleží na druhu rostliny, prostředí kde je kokedama zavěšena i velikosti kokedamového balu. Vlhkomilné kokedamy stačí zalévat zpravidla jednou týdně, kokedamy nenáročné na zálivku postačí zalít i jednou za 10 - 14 dní. Pokud jsou tropická vedra nebo se v místnosti hodně topí, je třeba kokedamy častěji kontrolovat. Pokud máte kokedam zavěšených víc, je také možné, že kokedamy zavěšené výše budou vysychat rychleji, protože teplý vzduch se drží nahoře.

Potřeba zálivky se nejlépe odhaduje podle váhy kokedamového balu, prostě kokedamu potěžkáte a tak zjistíte, jestli už není příliš lehká – vyschlá. Je třeba si uvědomit, že namáčením rostlina dostává více vody než rostliny v květináčích. Neměli bychom tedy kokedamy přemokřovat a namáčet moc často, jinak hrozí tlení kořenů rostlin a mechu, ve kterém je kokedama obalena.

Mech obalující kokedamu slouží jako přírodní květináč a zabraňuje odplavování substrátu při zalévání. Ve standardním interiéru není schopný života, proto časem hnědne, svou funkci však ani tak neztrácí. Pokud pěstujete kokedamy ve vlhkém prostředí, kde by se mechu mohlo líbit a chcete, aby mech na kokedamě přežil, používejte k zalévání nejlépe dešťovou vodu, protože mech je velmi citlivý na chlór.

Kokedamy fungují trochu jako bonsaje, malý prostor na kořeny jim neumožňuje bujný růst a některé druhy rostlin je třeba i v růstu omezovat tvarováním. I proto se kokedamy nepřesazují, pouze jednou za vegetační dobu přidáme do zálivky hnojivo na pokojové rostliny, aby se substrát doplnil o živiny. 

Pokud o kokedamy dobře pečujete a vybrali jste jim vhodné umístění, budou vám dělat radost léta. Kokedamy vyrábíme už od roku 2012 podle našich postupů a z těch nejkvalitnějších substrátů tak, aby vydržely co nejdéle. Dbáme na preciznost a troufáme si říct, že naše kokedamy jsou top na českém trhu. Pokud se kokedama po letech začne rozpadat nebo rostlina už potřebuje větší bal, což je normální a přirozený vývoj, nabízíme i předělání či zvětšení kokedamy. 

 Více o kokedamách a nejčastější dotazy najdete v rubrice FAQ.

Zajímá vás jak se taková kokedama vyrábí nebo byste si chtěli zkusit vyrobit vlastní kokedamu? Koukněte na článek Jak vyrobit kokedamu, kde je i krátké video.

 

Jak pečovat o aerária

Do závěsných aerárií /čtěte erárií/ se hodí různé rostliny, výběr je většinou omezen velikostí aerária a vzrůstem rostliny. Podle typu rostliny je třeba přizpůsobit i péči o aerárium, v Zahradě na niti máme aerária se čtyřmi typy rostlin. Všechna naše aerária jsou ručně vyrobená českými skláři dle našich návrhů, takže mají jeden velký otvor a jeden mini otvor, aby v nich proudil vzuch, nezamlžovala se a voda se mohla odpařovat.

Pokud vám rostlina z nějakého důvodu v aeráriu uhyne a budete ji chtít nahradit, můžete baňku přinést do Zahrady a my vám aerárium rádi znovu osázíme. Můžete vyzkoušet i naší DIY Sadu a osázet si aerárium samy. Podrobný návod na to, jak si vlastní aerárium osázet najdete na mém blogu nebo v krátké reportáži pořadu Polopatě.

Aerárium s tillandsií

Tillandsie jsou broméliovité rostliny žijící epifyticky, ke svému životu tedy nepotřebují zeminu a žijí jen ze vzdušné vlhkosti. Jsou to ideální rostliny pro pěstování v aeráriích, které jim poskytují skvělé mikroklima. 
Nejen že tillandsie v aeráriích vypadají opravdu krásně a minimalisticky, jsou i velmi nenáročné na péči. Tillandsie totiž stačí jednou za týden rosit přímo do aerária. Je třeba používat měkkou vodu bez minerálů, tedy destilovanou, dešťovou nebo alespoň převařenou, která neucpává rostlině průduchy a zároveň nezanechá na aeráriu vodní kámen. Tillandisie by nikdy neměla stát ve vodě, jinak uhnije. Přebytečnou vodu z aerária vylejte nebo dejte na dno kamínky.

Aerárium se sukulenty

 

Sukulenty jsou velmi nenáročné na péči, vyžadují ale dostatek světla a slunce. Čím slunější poloha, tím více je můžeme zalévat. Zálivku provádíme opatrně, nejlépe čajovou lžičkou, abychom dobře odhadli množství vody a sukulenty nepřelili. Ve vegetační době zaléváme sukulentní aerárium jednou za 10 dní 1–4 lžičky vody, podle velikosti aerária. V zimě, kdy je světla nedostatek, zálivku omezíme na minimum. Do aerárií vybíráme sukulenty, které vcelku pomalu rostou, některé je také možné zaštípávat či navádět k otvoru, z kterého po té vyrůstají. 

Aerárium s orchidejí

Orchideje jsou rostliny žíjící epyfiticky, potřebují proto dostatek světla, vzduchu a vzdušné vlhkosti i pro kořeny. Skleněné aerárium jim tak poskytuje ideální mikroklima pro růst. Orchideje zaléváme po proschnutí kůrového substrátu, což může být v různých podmínkách různě často. U aerária slza s miniorchidejí stačí nastříkat vodu rozprašovačem a případně přebytečnou vodu opatrně vylít. Velké závěsné aerárium s orchidejí částečně naplníme vodou a necháme kůru i kořeny pár hodin nasáknout a po té vodu z aerária vylejeme. 

Do aeráríí používáme orchideje rodu Phalenopsis či mini Phalenopis, které jsou vcelku nenáročné na péči. Pokud se rostlinám nedaří je nejčastější příčinou nedostatek světla. Orchideje dobře snáší i přímé sluníčko, proto se je nebojte umístit i na slunné okno. Pro častější kvetení je vhodné občas rostliny přihnojit hnojivem na orchideje.

Aerárium s vlhkomilnou rostlinou

Pro vlhkomilné rostliny jsou aerária ideální, udržují lepší mikroklima než pro ně bývá v interiérech. Vlhkomilné rostliny vyžadují dostatek rozptýleného světla bez přímého slunečního záření, které by je mohlo spálit či v aeráriu doslova uvařit. Zálivku provádíme asi jednou týdně podle potřeby, kamínky by měly být neustále vlhké. Otvorem nalijeme trochu vody a počkáme, až steče na dno, kde by měl zůstat asi centimetr vody. Pokud je potřeba, můžeme rostlinu zaštípávat či navést na otvor z kterého potom bude vyrůstat ven. 

Aerárium s mechem

Mech potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, proto je pro jeho pěstování mikroklima aerária ideální. V aeráriu udržujeme stálou vlhkost, která se snadno pozná podle vlhkosti kamínků a zelené barvy mechu. Zaléváme jednou týdně či podle potřeby hodně odstátou, převařenou či nejlépe dešťovou vodou, protože mech velmi špatně snáší chlór. U mechu nevadí, když ho občas i trochu přelijete a když vám občas úplně uschne, nevadí, i období sucha zvládá dobře.

Aerárium s masožravkou

Masožravky mají rády dostatek světla, klidně i přímé sluníčko a vysokou vzdušnou vlhkost, a tak jim skoro zavřené aerárium poskytuje ideální podmínky. Substrát je potřeba udržovat neustále vlhký, aby na dně baňky bylo neustále trochu vody. Zároveň odstraňujeme odumřelé části listů, aby v aeráriu zbytečně nehnily a netvořily se plísně. Masožravku nemusíte krmit, aby rostla, ale pokud jí občas podstrčíte mušku, určitě bude ráda. Nesnažte se je hnojit, masožravé rostliny nepřijímají minerály kořeny, ale právě přes hmyzí potravu.

Aerárium na svíčku

Aerária jsou vyrobena z kvalitního simaxového varného skla, které vydrží vysokou teplotu. Je potřeba si však uvědomit, že se aerárium svíčkou velmi rozpálí, zavěšujte ho proto pouze na provázek, který vydrží vysokou teplotu, nepoužívejte vlasce ani jiné umělé materiály, které by se mohly přetavit! Zavěšujte prosím aerárium z dosahu dětí a domácích zvířat, aby nedošlo k jejich zranění.

Do aerárií rada používám svíčky s průhledným kalíškem, které ve skleněném aeráriu vypadají nejlépe. Když se totiž vosk žárem plamínku roztaví, je svíčka průhledná. Na Vánoce z aerárií na svíčku můžete vytvořit i netradiční závěsný adventní svícen.

Aerárium jako váza

Aerárium lze použít i jako vázu na řezané květiny, jen doporučuji použít destilovanou vodu, která nezanechává na dně minerální kroužky od postupného odpařování vody.

 

Jak pečovat o rostlinná terária

Rostlinná terária neboli florária dělíme podle podmínek rostlin, které v nich pěstujeme. Základní rozdělení je na terária vlhkomilná a sukulentní. Rostlinná terária jsou oblíbená hlavně pro svou nenáročnost a minimální péči. Důkaz o tom, že takové uzavřené terárium může fungovat i 20 let bez údržby najdete v článku na blogu zde.

Sukulentní florárium

V sukulentních floráriích se uplatňují rostliny, které dobře snáší sucho a milují slunce. Tato florária se nezavírají, naopak, pro sukulentní florária jsou nejvhodnější nádoby s velkým otvorem, který zabraňuje tvorbě vlhkého prostředí. Sukulentní terária mohou být umístěna i na místech s přímým slunečním osvětlením. Sukulentní florária nemají odtokový otvor, proto je důležité je nepřelít, aby rostliny neuhnily. Doporučujeme zalévat je lžičkou, aby měl člověk představu, kolik vody na zálivku použil. Jak si osázet sukulentní florárium, aby vypadalo jako kousek pouště ve skle najdete v článku na blogu.

Vlhkomilné florárium

Vlhkomilná rostlinná florária mohou být uzavřená či otevřená. Uzavřená florária mají pokličku, víčko či špunt, tzn. že se z ních voda vypařuje minimálně a mají tak uzavřený vodní oběh. Tato zavřená vlhkomilná florária jsou pak prakticky bezúdržbová, musíme ale dbát na jejich čistotu a pečlivě odstraňovat odumřelé zbytky rostlin aby netlely a netvořily se plísně. Možností je i zabydlet ve floráriu chvostoskoky, drobný hmyz, který se živí odumřelými částmi rostlin a florárium tak čistí. Do otevřených vlhkomilných florárií se musí průběžně doplňovat voda, která se odpaří, protože se ale pro vlhkomilná rostlinná terária používají hlavně nádoby s úzkým hrdlem, i tak je péče o ně snadná.

Rostliny pro vlhkomilná rostlinná terária mají rády vysokou vzdušnou vlhkost a dostatek vláhy. Ve vlhkomilných teráriích proto udržujeme vlhké prostředí rosením a případně doplňujeme vodu tak, aby zemina v teráriu zůstávala vlhká. Množství vody se snadno kontroluje na dně v drenážní vrstvě.  Vlhkomilná terária umísťujeme na světlé místo bez přímého slunečního osvětlení, které by mohlo díky vysokému obsahu vody rostliny doslova uvařit. Jak osázet vlhkomilné florárium, aby fungovalo a bylo téměř bezúdržbové se inspirujte v článku na blogu.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz