Vše, co najdete na e-shopu, máme skladem přímo v obchodě.

FAQ / Časté dotazy na řasokoule

Řasokoule jsou nedílnou součástí nabídky Zahrady na niti od roku 2017 a za tu dobu jsem dostala spoustu těch nejbizardnějších dotazů na řasokoule. Jaký byl ten nej bizár? Asi dotaz na to, jestli jde řasokouli obarvit na jinou barvu, aby nebyla zelená, ale řeba fialová a jestli by na to šla použít potravinová barviva, aby to řasokouli neuškodilo :-D

Výběr těch nejčastějších dotazů najdete níže, pokud byste tam nenašli odpověď na svůj dotaz, neváhejte mi napsat, ráda vám odpovím! A ne, řasokoule nejde obarvit na jinou barvu. Je zelená, protože má v buňkách zelené barvivo chlorofyl, díky kterému může provozovat fotosyntézu a fungovat jako rostlina.

Co to je řasokoule?

Řasokoule zelená (Cladophora aegagropila) je druh vlasovité zelené řasy, která se vyskytuje jen na několika místech na severní polokouli naší planety jako Japonsko, Island či Norsko. Je to poměrně vzácná rostlina, které v přirozených podmínkách stále ubývá. Pro svůj velmi dekorativní vzhled se začala pěstovat uměle jako akvarijní rostlina či pro pěstování v malých nádobách. Více o příběhu této zvláštní vodní rostliny zvané "jezerní skřítek" se můžete dočíst v tomto článku.

Jak často řasokouli měnit vodu?

Názory na to, jak často řasokouli měni vodu se liší, my doporučujeme vodu vyměnit ve chvíli, kdy v ní začínají plavat nečistoty. Může to být jednou za týden, ale i dva týdny i měsíc. Vůbec se nebojte, že byste řasokouli nějak uškodili, když jí jednou týdně nevyměníte vodu. Občas se nejvíc daří těm řasokoulím na které nejvíc zapomínáme!

Jak rychle řasokoule roste?

Řasokoule roste poměrně pomalu, cca 5 mm za rok, což je tak nepatrný přírůstek, že si toho ani nevšimneme. Z naší zkušenosti rostou rychleji řasokoule, které mají studenou vodu.

Proč se má řasokoule mazlit?

Řasokoule je asi jediná rostlina, která se pěstuje jako takový rostlinný mazlíček. Řasokoule je přirozeně kulatá, v přírodě totiž žije na dně jezer, kde jí proudy vody kutálí po dně a udržují její pravidelný tvar. Při pěstování v akváriu řasokoulím chybí proudy vody, které by je udržovaly kulaté, a tak je fajn občas řasokouli vyndat z vody a pokoulet jí v dlaních a pomazlit jí. I proto se jí říká antistresová rostlina.

Jak často se má řasokoule mazlit?

Z naší zkušenosti řasokouli můžete mazlit jen tak často, jak se vám chce, a když vám to bude dělat radost nebo vás to uklidňovat. Jen buďte jemní, aby se vám úplně nezhutnila a neztvrdla. Aby se řasokouli dařilo, mazlení ale nevyžaduje, jen jí tak pomůžete udržet pravidelný tvar. Bez koulení možná časem pustí chomáček řas, ale rozhodně jí to neuškodí.

Jak velkou nádobu by měla řasokoule mít?

Záleží na velikosti řasokoule. Zastáváme názor, že na jednu střední řasokouli by to mělo být alespoň 150 ml. Řasokouli je to asi vcelku jedno, pokud bude ponořená, jen je potřeba si uvědomit, že čím menší nádoba, tím rychleji se voda v ní může přehřát.

Můžu k řasokouli přidat písek, kameny nebo mušle?

Určitě můžete zabydlet akvárko řasokouli pískem, kameny i mušlemi. Jen je dobré je předem dobře proprat a počítat s tím, že se pak trochu hůř vyměňuje voda. Z naší zkušenosti ale akvárko s pískem na dně vydrží déle čisté.

Jak dlouho řasokoule vydrží a jaké velikosti dorůstá?

Řasokoule zelená vydrží léta, pokud má dobré podmínky k životu. Dobré podmínky jsou dostatek světla a čistá a studená voda. Roste dost pomalu, asi 5 mm za rok, ve studené vodě roste lépe. Na dně jezera Akan na japonském ostrově Hokkaidó najdete i řasokoule o průměru kolem 20–30 cm. Řaskokoule ve volné přírodě jsou chráněné a na ostrově Hokkaidó na jejich počest pořádají i tradiční řasokoulové slavnosti.

Jak se množí řasokoule?

Řasokoule se nejčastěji množí tak, že se rozpadne nebo se od ní oddělí vlákna řas, které se shluknou a vytvoří novou řasokouli. Pokud chcete řasokouli rozmnožit můžete jí rozdělit na dvě a více částí. Části řasokoulí trochu ostríhejte do kulata a pak nové řasokoule občas koulejte v dlaních, aby si zafixovali tvar. Počítejte s tím, že řasokoule rostou velmi pomalu a tak bude trvat docela dlouho, než se mladé řasokoule zase hezky zakulatí.

Čím krmit řasokouli?

Řasokoule je vodní rostlina, která funguje na principu fotosyntézy. Získává energii z přeměny slunečního záření, CO2 a vody. Vedlejším produktem fotosyntézy je kyslík, který řasokoule produkuje a proto často plave. Řasokouli tedy ničím krmit nemusíte, žije z fotosyntézy. Naopa, řasokoule zelená patří mezi druhy, které jsou velmi citlivé na množství živin ve vodě. Přebytek živin v důsledku zemědělství a chovu ryb, jsou považovány za hlavní příčiny jejich vymizení z mnoha jezer v přírodě. 

Proč řasokoule plave?

Řasokoule plave, když je v ní dostatek vzduchu. Díky fotosyntéze vytváří kyslík, který můžete vidět jako malé bublinky na povrchu řasokoule. Když je bublinek hodně, nebo když je uvnitř řasokoule hodně kyslíku, pak řasokoule plave. Je úplně normální, že se řasokoule někdy pohybuje na dně a někdy plave, určitě to není známka toho, že by s ní bylo něco v nepořádku.

Proč řasokoule neplave?

Řasokoule díky fotosyntéze produkuje kyslík, podle toho kolik je v ní vzduchu buď plave nebo se drží u dna. Pokud chcete aby plavala dejte jí na světlé místo, kde bude mít lepší podmínky pro fotosyntetizování a výrobu kyslíku. Také funguje, když řasokouli vyndáte, propláchnete jí v čisté vodě a pořádně vymačkáte, dostane se do ní vzduch a pak plave. Z naší zkušenosti je řasokoule spíš povaleč, raději se povaluje na dně, než by plavala.

Jak dlouho vydrží řasokoule bez vody?

Řasokoule vydrží bez vody kupodivu poměrně dlouho. Pokud potřebujete řasokouli transportovat, určitě se nebojte, že by to nezvládla. Pokud jí zavřete do neprodyšného sáčku, aby nevyschla vydrží i týden. Jediné co nedopusťte je nechat jí vyschnout. Pokud jí nemůžete dát z jakéhokoliv důvodu do vody, dejte jí i se sáčkem do ledničky, tam jí bude nejlépe.

Může být řasokoule v akváriu sama nebo by jich mělo být víc pohromadě?

Řasokoule je rostlina a podle nás tohle moc nevnímá, takže můžete mít rozmazleného jedináčka nebo klidně řasokoulovou rodinku, záleží co je sympatické vám.

Snese se řasokoule s rybičkama nebo s bojovnicí pestrou?

Ano, dle našich zákazníků akvaristů rybičky řasokoule nežerou, jen si s nima občas pinkají rybí fotbal.

Co dělat, když řasokoule začne hnědnout nebo bělat?

Pokud se na řasokouli začnou tvořit hnědé či bělavé fleky, je to známka, že se jí nedaří. Příčin může být více, doporučujeme postižená místa nůžkama ostříhat a dopřát jí lázně ve studené vodě. Klidně dejte řasokouli třeba ve sklenici na nějaký čas do lednice, zvládně na čas i tmu a studená voda jí udělá dobře. Také jí můžete častěji propírat a promačkávat v čisté vodě. Nebo přidat do vody špetku soli, to nám přijde, že také občas pomáhá.

Co dělat, když se řasokoule rozpadá?

Pokud budete řasokouli přiliš rychle propírat nebo čistit pod proudem tekoucí vody, může se stát, že se začne rozpadat. Rozpadlou nebo narušnou řasokouli doporučujeme svázat nití nebo kouskem provázku a častěji koulet, během několika měsíců zase sroste a provázek můžete odstranit. 

Jak zachránit řasokouli?

Je to velmi jednoduché, poskytněte řasokouli studenou čistou vodu, přiměřeně světla, pokud se rozpadá, tak jí svažte, pokud začíná uhnívat, hnědé části odsříhávejte nůžkami. Dbejte na to, aby měla řasokoule studenou vodu a nebyla na sluníčku, uvidíte, že se vzpamatuje! Pokud jste rození záchranáři, můžete adoptovat jednu z našich záchranářských řasokoulí, které jsou rozpadlé, svázané a čekají na svého nového majitele, který je dá do kupy.

Jak poznám, že je řasokoule mrtvá?

Řasokoule je mrtvá, pokud není zelená, nejšastěji uhyne tak že postupně uhnije, což se projevuje hnědými mazlavými fleky, až postupně řasokoule celá zhnědne.

Kde se dá koupit řasokoule?

Řasokouli si můžete objednat v našem e-shopu nebo se můžete i bez objednávky zastavit u nás v Zahradě na niti, máme vždy výběr ze spousty krásných zdravých řasokoulí všech velikostí a máme i záchranářské svázané řasokoule nebo nejrůznější nádoby na řasokoule. Prozkoumejte naší řasokoulovou nabídku! Řasokoule jsou často k dostání i v akvaristikách, protže se používají jako vodní rostliny do akvárií k rybičkám.

Jak si řasokouli odnesu domů nebo jak mi přijde zabalená?

Řasokoule v pohodě zvládne transport v sáčku bez vody. Vydrží tak i několik dní, pokud jí chcete dát třeba jako dárek a nechcete jí rozbalovat, nebojte se jí dát tak jak jste si jí přinesli domů v sáčku bez vody rovnou do ledničky. Jediné na co dbejte je, aby řasokoule nevyschla. Pokud jí potřebujete doma mít déle než jí předáte a třeba jí i schovat, zavřete jí do zavařovačky s vodou a schovejte klidně do sklepa, do skříně nabo na dno šuplíku. Řasokoule zvládnou opravdu kdeco, jsou velmi nenáročné!

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz