Jsme tu pro vás i o prázdninách od 10-18 hodin na adrese Školská 7, Praha 1!

Jezerní skřítek aneb co je řasokoule zelená

Vypadá to jako kulatý vodní mech a je to asi nejroztomilejší rostlina na planetě, jmenuje se řasokoule zelená a člověk má nutkavý pocit strčit ruku do vody a trochu se s tou kuličkou pomazlit. Že jste to v životě neviděli? Já jsem jí objevila náhodou v roce 2017 a jmusím, říct, že mě úplně dojala. Objevila jsem jí v jedné kavárně v Kapském městě, kde je měli na stolech místo vázy s rostlinou.

 

 

Ve skutečnosti tenhle zelený semiš není mechová koule, ale řasová koule Cladophora aegagropila, česky řasokoule zelená, která se vyskytuje jen na několika místech na severní polokouli naší planety, a to v jezerech ve Skotsku a Estonsku, v jezerech japonského ostrova Hokkaidō a v islandském jezeře Mývatn, kde řasokoule tvoří velké kolonie.

 

 

Tyhle semišové kouličky žijí spíše v mělčích jezerních vodách, kde mají dostatek světla a proudy je ve vodě otáčí, takže jsou kulaté a zelené ze všech stran, aby mohly provádět fotosyntézu. Pokud se koule z nějakého důvodu rozpadne, zase pěkně pomaloučku doroste, přírůstek je asi jen 5mm za rok a neroste do nekonečna, prostě jen tak, aby sluneční paprsky dosáhly co nejdál k jejímu středu.
 

Největší řasokouloví macci žijí v japonském jezeře Akan

Dorůstají až 30cm v průměru, jsou považováni za přírodní bohatství a mají zaslouženou pozornost. Každý japonec ví, co je Marimo, jak se tu řasokoulím říká. Marimo je v doslovném překladu kulatý plevel. V původním jazyce národa Ainu z ostrova Hokkaidō se řase také říká torasampe , což znamená jezerní skřítek, to je hodně výstižné jméno, si myslím.

Kolonie Marimo v jezeře Akan, které je součástí Národního parku Akan, je chráněná už od roku 1920, protože si lidé řasokoule často odnášeli domů jako mazlíčky a jejich počty se tak začaly snižovat.

V padesátých letech jejich počet klesl natolik, že hrozil zánik této marimo kolonie v Akanu. A tak vznikla celonárodní výzva s apelem na lidi, kteří mají marimo doma v akváriu, aby je vrátili zpět do jezera.

Řasokoule se stala maskotem ostrova Hokkaido

Každý podzim se tu koná Marimo festival na podporu této jedinečné řasové koule. Dokonce se řasokoule stala symbolem ekovzdělávání, a to hlavně díky paralele s naší planetou, která je také kulatá a zelená a také se otáčí a sluneční paprsky tak dopadají na celý její povrch. 

A nebylo by to Japonsko, kdyby nevymyslelo
pořádný reklamní produkt k propagaci Marimo. A tak vznikl panáček Marimokkori, maskot ostrova Hokkaido
, prostě chlapec s řasokoulí místo hlavy a boulí v rozkroku :-D

 

 

Řasokoule na Islandu

Na Islandu byly kolonie řasokoulí objeveny až v roce 1978 a chráněné jsou až od roku 2006, kdy se zjistilo, že se jejich počty také záhadně zmenšují a některé kolonie už zcela zanikly.

Trochu mě mrzí, že jsem o řasokoulích vůbec nevěděla už v roce 2011, když jsme u jezera Mývatn stanovali. Uklidňuje mě jen to, že bych se k němu přes ty mračna komárů asi stejně neodvážila, natož abych se v těch srpnových 14 stupních svlíkla do plavek a ponořila se za nima.Řasokoule se od té doby začaly pěstovat uměle v akváriích a pěstírnách, takže jejich domácí pěstování už nijak neohrožuje přírodní ekosystémy, naopak se tak šíří povědomí o těchto kulatých jezerních skřítcích.


Řasokoule můžete mít i v akváriu s rybičkama, které s nimi hrají podvodní fotbal

 

Sputnik s řasokoulí

Už když jsem řasokoule viděla poprvé v té kavárné v Kapském městě, hned jsem si je představila, jak si plavou v našem teráriu Sputnik. Kulaté nádobě na třech nožkách, nazvané po satelitu Sputnik, které jsem pro Zahradu na niti navrhla dávno před tím než jsem objevila řasokoule. 

A tak vznikly Sputnici s řasokoulí, jeden z našich nejprodávanějších produktů vůbec a musím říct, že i po těch letech mě tohle spojení pořád baví.

Antistresová rostlina 

Řasokoule máme v Zahradě na niti samozřejmě i samostatně. Ideální k výrobě vlastního akvárka s řasokoulí z jakékoliv nádoby, kterou najdete. Je to jednoduchá, minimalistická a velmi efektní rostlinná dekorace.
Nehledě na to, že řasokoule je taková antistresová rostlina. Postavte si akvárko na stůl a až pocítíte stres, pěkně řasokouli vyndejte z vody a trochu jí pomazlete v dlaních. Vy přijdete na jiné myšlenky a řasokoule zůstaně pěkně kulatá.
 

Jak pěstovat řasokouli zelenou

Řasokoule jsou velmi nenáročné na pěstování, stačí jim dostatek světla, ale ne přímé sluníčko. Mají rády studenou vodu, takže není radno je umístťovat někam nad topení a jednou za čas, tak jednou za 1 - 2 týdny, je potřeba jim vyměnit vodu
 
Marimo se nijak nekrmí, je to řasa, takže žije z fotosyntézyDrží se spíše u dna, ale občas se na jejím povrchu díky fotosyntéze vytvoří bublinky kyslíku, které ji nadnášejí, takže může občas i plavat u hladiny. Tvorbu bublinek podpoříte, když řasokouli umístíte na hodně světlé místo.
 
Na nejčastější dotazy na pěstování řasokoulí, včetně několika bizarních dotazů jsem odpověděla v článku FAQ o řasokoulích, tak tam mrkněte a dozvíte se úplně všechno co potřebujete o řasokoulích vědět.


Pro pěstování řasokoulí v aeráriích jsem navrhla a od pánů sklářů nechala vyrobit speciální aerárium na řasokouli. Je v něm dostatek prostoru, aby si v něm řasokoule mohla hovět. A navíc v prostoru závěsné akvárko i řasokoule krásně vynikne.

 

Na řasokoule máme nejrůznější druhy nádob, všechny jsou vyrobené v české sklárně a všechny najdete tady.


Vyrobte si řasokoulové akvárko

  • použijte jakoukoliv skleněnou nádobu, zavařovačku, dózu na bonbóny či korkovku
  • akvárko trochu skřítkovi zabydlete - přidejte kamínky, mušle nebo písek (musí být proprané v čisté vodě)
  • pak už jen nalijte vodu a řasokoule může bydlet.Doufám, že jsem vás inspirovala k tomu vyrobit si třeba s dětma vlastní akvárium s řasokoulí a pořídit si domů nejroztomilejší rostlinu na planetě. A nezapomeňte jí dát jméno!

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz