Vše, co najdete na e-shopu, máme skladem přímo v obchodě.

FAQ / Časté dotazy na kokedamy

kokedamy-FAQ-lenka-hruba

Kokedamama se zabývám od roku 2010, a tak jsem za tu dobu dostala opravdu hodně dotazů týkajících se kokedam. Ty nejčastější, které se stále dokola opakují naleznete tady. Doufám, že najdete odpověď na svou otázku a pokud ne, neváhejte mi dotaz napsat, ráda přidám další odpověď!

Co to je kokedama?

Kokedama je japonský způsob pěstování rostlin v kulatém mechovém balu zavěšeném do prostoru. Kokedama znamená v japonštině doslova mechová koule.

Jak se vyrábí kokedama?

Kokedama se vyrábí ze speciálního substrátu jehož základem je japonský černý jíl ketotsuchi. Z něho se na kořenech rostliny obalených mechem rašeliníkem vytvoří kulatý bal a ten se obalí tenkou vrstvou mechu. Nakonec se mechová koule pevně obváže provázkem a zavěsí do prostoru.

Podívejte se na krátké názorné video, jak se vyrábí kokedama. nebo si přečtěte článek o výrobě kokedamy, kde najdete celý postup. Můžete také zanořit ruce do hlíny na Kurzu výroby kokedam s arte terapeutkou Petrou a nejen se naučit kokedamu vyrobit, ale i se u toho odreagovat.

Odkud kokedama pochází?

Kokedama je technika pěstování rostlin původem z Japonska a vychází z bonsají. Více o historii kokedam se dočtete v tomto článku.

Jaké druhy rostlin lze do kokedamy použít?

Do kokedamy se dá použít jakákoliv rostlina, pokud se tomu přizpůsobí substrát, umístění kokedamy a péče. Vzhledem k tomu, že kokedamy se vyrábí ze speciálního substrátu, jehož hlavní složkou je jíl, nejlépe v kokedamě fungují vlhkomilné druhy rostlin, které snesou těžký jílovitý substrát. 

V Zahradě na niti používáme do kokedam i sukulentní druhy rostlin, výroba takové sukulentní kokedamy je ale jiná a používáme jinou techniku výroby se zcela jiným složením substrátu než je tradiční japonská technika výroby kokedam s použitím japonského jílu. 

Jak dlouho kokedamy vydrží?

Výdrž kokedamy může být velmi různá, záleží na kvalitě provedení, použitých materiálech a také na péči. Naše nejstarší kokedamy mají i 10 let. Pokud se o kokedamu naší výroby dobře staráte, nenecháváte bal příliš dlouho ve vodě rozmočit a doplňujete občas rostlině živiny přidáním hnojiva do zálivky, pak vám kokedama vydrží roky.

Kam kokedamu zavěsit?

Lámete si hlavu, kam kokedamu doma zavěsit? Tady je pár tipů, třeba vás některý inspiruje:

  • na lustrháček do stropu
  • na hřebík/skobu do překladu nad oknem
  • na háček v trámu
  • na poličku
  • na lustr
  • na garnýž

Ke kokedamám také prodáváme závěsné háčky do různých materiálů.

Kolik váží kokedama?

Kokedama s průměrem balu cca 13 cm má po namočení cca 1,5 kg. Největší kokedamy, které vyrábíme mají průměr cca 20 cm a mohou po namočení vážit až 5 kg.

Proč mech na kokedamě hnědne?

Mech na kokedamě tvoří přírodní květináč, aby substrát nevypadával z kokedamy. V prostředí interiéru, kde je velmi nízká vzdušná vlhkost a celoročně teplé podmínky, ale není schopen přežívat. Časem mech na kokedamě hnědne, svou funkci ale ani tak neztrácí.

Kdy je potřeba kokedamu přesadit?

Kokedamy se nepřesazují jako běžné pokojovky v květináči. Kokedamu je potřeba předělat ve chvíli, kdy se kokedamový bal začne rozpadat a substrát se začne vydrolovat a odpadávat. Čas na předělání kokedamy je také ve chvíli, kdy je rostlině bal už malý, musíte jí moc často zalévat nebo se rostlina naklání do stran. Pokud si nejste jistí, jestli už je čas na přesazení, pošlete nám fotku kokedamy do mailu, rádi vám poradíme. A pokud už je čas kokedamu předělat, rádi vám jí také předěláme, zvětšíme či revitalizujeme.

Co s kokedamou, když jedu na dovolenou?

Nemusíte se bát, že by kokedama během vaší dovolené strádala, tady je několik tipů, jak na dobu odloučení

  • těsně před odjezdem nechte kokedamu pořádně nasáknout
  • kokedamu nechte celou dobu stát na misce
  • umístěte jí na místo kam nesvítí slunce
  • vyberte nejchladnější místnost
  • pokud odjíždíte na déle než 7 - 10 dní domluvte si někoho na zalévání

Co dělat, když se na kokedamě objeví plíseň?

Nejdřív se pořádně podívejte, jestli se opravdu jedná o plíseň nebo jsou to jen bílé či bíložluté krystalky vodního kamene usazené na povrchu mechu. Vodní kámen může způsobovat bělavá místa na povrchu kokedamy. Plíseň na kokedamě se objevit může, z naší zkušenosti se to ale děje poměrně zřídka, ve chvíli, kdy je v místnosti hodně vlhko a teplo. Pak doporučujeme plíseň opatrně mechanicky odstraňovat a nechávat kokedamu co nejvíce vyschnout a zalévat jen mírně. Pokud to nepomůže můžete použít protiplísňový postřik na rostliny.

Jak velké či malé kokedamy se dají vyrobit?

V Zahradě na niti vyrábíme kokedamy od průměru balu cca 13 cm do průměru max. 25 cm. Z mojí zkušenosti je potřeba průměr kokedamového balu alespoň 13 cm, aby se kokedama zalévala jednou týdně. Menší kokedamy potřebují častou péči a zálivku i několikrát týdně, protože tím, že visí volně v prostoru poměrně rychle vysychají.

Zároveň kokedamy s balem větším než 25 cm už jsou poměrně dost těžké a špatně se s nimi manipuluje při zalévání. I jejich výroba je poměrně náročná.

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz