🎁 Přijďte si vybrat dárky do našeho obchodu na Praze 1, máme tam ještě větší výběr a vše co najdete na e-shopu máme skladem! 🌿

DIY: Jak vyrobit kokedamu

Výroba kokedamy je relax a terapie!
Vyhraďte si dostatek času ať nejste ve stresu.
Zajděte se projít do lesa pro kousek mechu.
Oprostěte se na chvíli od všedních strostí,
uvařte si oblíbený čaj a soustřeďte se jen na to co děláte.
Postupujte pomalu a buďte pečliví, projeví se to na výsledku.
 
Třeba se vám to na poprvé úplně nepovede, ale nedokonalost
je znakem ruční práce! Kokedama nemá vypadat jak
právě vypadlá z nějakého stroje. Má vám přinést radost
z procesu tvorby a když se dílo podaří bude vám
dělat radsot ještě dlouho po té.

 

 

Podívejte se na krátký spot, kde je ve zkratce vidět celý postup výroby kokedamy nebo na reportáž o výrobě kokedamy z pořadu Rady ptáka loskutáka
   

 

 

Co všechno budete k výrobě kokedamy potřebovat

vlhkomilnou pokojovku
cca 25 x 25 cm tenkého mechu
tmavou nit
háček na háčkování
kovový kroužek
háček na zavěšení  

V nabídce Zahrady na niti máme i sadu na výrobu kokedamy, kde nadete vše potřebné k výrobě jedné až dvou kokedam (záleží na velikosti).

 

Výběr rostliny

Tento návod je určen pro výrobu kokedamy s vlhkomilnou rostlinou. Hlavní složkou substrátu na výrobu kokedamy je japonský jíl ketotsuchi, který je velmi hutný a těžky a je tak nevhodný pro pěstování sukulentních rostlin. 
 
Pro výrobu kokedamy zvolte nějakou nenáročnou vlhkomilnou pokojovou rostlinu jako je například sleziník, asparagus, maranta či scindapsus. Vyhněte se rostlinám, které potřebují hodně vody a nesnesou ani krátkodobé sucho jako třeba ledviník, netík, šáchor či eukalyptus.
 
Začátečníkům také doporučuji vynechat křehké druhy rostlin (africká fialka, pilea, rýmovník) a již narostlé převislé druhy pokojovek (potosy, břečťany, filodendrony). S křehkými či převislými druhy se velmi těžko pracuje a hrozí, že je při výrobě kokedamy značně poškodíte.
 

Postup výroby kokedamy
 

1/ Příprava rostliny

Rostlinu zbavte květináče, jemně narušte bal a oklepejte substrát. Doporučuji pracovat s nezalitou rostlinou, zemina se pak snadněji odstraňuje, než když je substrát násáklý vodou. S kořeny rostliny zacházejte co nejjemněji, bývají velmi křehké a náchylné k polámání. Oklepaný substrát použijete v dalším kroku při výrobě kokedamové směsi, takže ho nevyhazujte.

jak-vyrobit-kokedamu-01

2/ Výroba kokedamového substrátu

Jíl keto
Základem kokedamového substátu je japonský jíl keto neboli ketotsuchi. Vypadá trochu jako černá plastelína, dobře drží vodu a jednoduše se tvaruje. U některých rostlin ho lze nahradit i rašelinou, ta má ale velmi kyselé ph a rychle vysychá, proto je pro velkou většinu pokojových rostlin nevhodná. Jíl keto tvoří největší část kokedamové směsi a právě díky jílu kokedama drží pohromadě a funguje jak má. Do jílového základu se přidávají další přísady s různými funkcemi.
 
Akadama
Japonský jíl akadama má granulovitou podobu a výrazné hnědo-žluté zbarvení. Dobře zadržuje vodu a přitom odlehčuje substrát protože rychle vysychá, čímž se do půdy dostává vzduch.
 
Zeolit
Hornina vulkanického původu díky své jedinečné poréznosti příznivě působí na růst a vývoj rostlin. Provzdušňuje substrát a obohacuje ho o stopové a biogenní prvky. Zadržuje vodu i živiny a postupně je uvolňuje dle potřeb rostlin.

Kromě těchto tří složek budete potřebovat ještě substrát na pokojové rostliny, můžete použít ten, který jste oklepali z kořenů. Jíl keto rozdrobte na kousky a přidejte ostatní ingredience v následujícím poměru (na jednu větší kokedamu vychází tento poměr v mililitrech).

 

5     :      2     :      2     :      1

jíl keto : akadama : zemina : zeolit

500 ml : 200 ml : 200 ml : 100 ml

 

Všechny složky promíchejte s menším množstvím vody a uhněťte kompaktní hmotu, která vypadá jako těsto. Vodu přidávejte velmi opatrně, abyste si ze směsi nevytvořili bahýnko, s kterým se pak velmi špatně pracuje. 

 

3/ Rašeliníkový základ kokedamy

Rašeliník zabraňuje tomu, aby se kořeny rostliny při výrobě kokedamy poničily a zlámaly. Protože je dobře nasákavý, zároveň zajišťuje kořenům dostatek vody.
 
Rašeliník si namočte dopředu, když je suchý chvíli trvá, než se do něj voda vsákne. Přebytečnou vodu vymačkejte a opatrně do rašeliníku zabalte kořeny rostliny předem zbavené původního substrátu. Mech na kořenech sám od sebe nebude držet pohromadě, použijte proto nit, kterou rašeliníkový základ jemně obvážete. Nit příliš neutahujte, abyste tlakem nepoškodili rostlině kořeny.

jak-vyrobit-kokedamu-05

4/ Výroba kokedamového balu

Ze substrátu, který jste si připravili v bodě 2 vytvořte cca 10 x 10 cm velké a 1 cm tlusté placičky. Ty postupně přidávejte na rašeliníkový základ a dlaněmi tvarujte kouli.

Když máte celý základ kokedamy obalený substrátem, můžete postup i několikrát zopakovat a přidat další vrstvy substrátu, podle toho, jak chcete mít kokedamu velkou. Kokedamový bal by měl odpovídat velikosti rostliny a měl by počítat s jejím růstem, abyste nemuseli kokedamu za rok předělávat.

Pokud se vám směs drolí a placičky nedrží, jemně postříkejte bal rozprašovačem nebo si namočte ruce. Nakonec kokedamu převalujte v dlaních a jemně stlačujte tak dlouho, dokud není koule kompaktní, nepraská a drží dokonale pohromadě.

 

jak-vyrobit-kokedamu-06

 

5/ Obalení kokedamy mechem

Na obalení kokedamového balu mechem potřebujete co nejtenčí plát mechu, nejlépe 1 - 2 cm tlustý. Na mech se vypravte do lesa, je to součástí kokedamové terapie. Nemusíte plenit les, stačí opravdu kousek! Na kokedamu o průměru cca 13 cm vám postačí cca 25 x 25 cm mechu. Ideální je sloupnout mech z kamene či kmene stromu. Dbejte, aby na mechu nebyly známky plísní a vyklepejte ho. Jehličí a brebereky ať zůstanou v lese.

Mech může před použitím klidně uschnout, to na jeho pozdější funkci na kokedamě nemá vliv. Počítejte s tím, že ať použijete mech čerstvý nebo usušený, stejně časem zhnědne. Je to zcela normální, v interiéru nemá mech vhodné podmínky k životu.
Pokud je mech suchý, navlhčete ho rozprašovačem, lépe se s ním pracuje a lépe přilne na substrát. Tlustší mech zkuste prsty opatrně roztahat do stran, aby byl co nejtenčí.

 

jak-vyrobit-kokedamu-02

Rozdělte si mech na menší kousky tak 10 x 10 cm, příliš velké kusy by se mohly překrývat a dělat na povrchu hrboly. Části mechu postupně skládejte na kokedamový bal a pevně přitiskněte. Průběžně zajišťujte mech nití, aby mechová vrstva držela, než kokedamu obvážete provázkem.

 

6/ Ovázání kokedamy provázkem

K převázání kokedamy použijte umělý provázek odolný rozkladu. Používám bílý provázek, který časem barevně splyne s kokedamou. Pokud nechcete kokedamu zavěšovat, ale jen ji postavit na talířek či do misky, můžete použít umělou nit či vlasec. Kokedamu ovažte provázkem tak, aby vznikl rovnoměrný rastr. Dostatečně utahujte a počítejte s tím, že provázek časem trochu povolí.

jak-vyrobit-kokedamu-08

7/ Závěs s háčkem

Nakonec vytvořte na kokedamě závěs s háčkem. Kolem báze rostliny vyberte dvě protilehlá místa, ve kterých se kříží provázky a jsou tedy dostatečně pevná, aby za ně kokedama mohla viset.

jak-vyrobit-kokedamu-09

Konec provázku, kterým jste kokedamu obvázali zakončete s pomocí háčku na háčkování uzlíkem v prvním závěsném bodě. Asi 20 cm od prvního závěsného bodu udělejte na provázku očko do kterého zasuňte a upevněte háček na zavěšení kokedamy.

 

jak-vyrobit-kokedamu-03

Druhý konec provázku přivažte na opačnou stranu kokedamy do druhého závěsného bodu tak, aby byla kokedama vyvážená. Zbytek provázku zajistěte skrz vytvořenou síťku na kokedamě.

jak-vyrobit-kokedamu-04

 

A jak se taková kokedama zalévá?

Je to jednodušší než to vypadá! Kokedamu stačí cca jednou týdně postavit do misky s odstátou vodou a nechat pár minut nasáknout. Zbytečně kokedamu nelouhujte moc dlouho, aby se z balu nevyplavovaly živiny. Poté jí nechte na talířku chvíli odstát, slibuji, že z ní pak už neukápne ani kapka!
Potřebu zálivky snadno zjistíte také potěžkáním balu v dlani (když je kokedama lehká, potřebuje zalít) a závisí i na teplotě prostředí, ve kterém kokedama visí. Četnost zálivky, péče o kokedamu i podmínky pro pěstování záleží hlavně na druhu rostliny a kromě jiného způsobu zalévání se nijak neliší od rostliny v květináči.



Přeji hodně štěstí a rukám od hlíny zdar!

 

Kokedama s asparagusem

Kokedama s marantou
 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz