🎁 Přijďte si vybrat dárky do našeho obchodu na Praze 1, máme tam ještě větší výběr a vše co najdete na e-shopu máme skladem! 🌿

Jak pěstovat pileu peperomioides

 
Moje pileí famílie

 

Neuvěřitelný příběh této rostliny s kulatými listy jak od Shlerocka Holmese už asi znáte a jestli ne mrkněte sem
 
Protože pileu pěstuju už od léta 2015 a za tu dobu už mám celou pileí rodinku i s rodokmenem a příbuzenstvem po celé ČR, ráda bych vám napsala pár řádek o tom, jak pileu pěstovat.
 
Přesto, že pilea je vcelku nenáročná rostlina, je dobré o ní něco vědět, abyste jí zajistili vhodnou péči a dočkali se bohatého rodokmenu a hojnosti štafet k rozdávání.
 

 

Můj úplně nejmladší pileí přírůstek a moje nejstarší pilea od Olívky. Když jsem jí dostala, měla už asi 20 cm, ale narodila se prý v roce 2013, takže je to už zasloužená prababička!

 

Původ

Pilea peperomioides, chinese money plant, palačinková kytka, prostě štafetová královna je vcelku nenáročná pokojová rostlina původem z jižní Číny, kde roste v subtropických až tropických podmínkých v podrostu keřů a stromů. Pro správnou péči o rostlinu je vždycky dobré si uvědomit, odkud vlastně rostlina pochází a jaké má podmínky v její domovině, pak snadno příjdete na to, jaké podmínky a péče jsou pro ní ideální i u vás doma...
 

Podmínky

Pilea je potvůrka, protože může trochu klamat vzhledem, člověk si řekne subtropy a tropy, podrost, tam nejspíš bude vlhko, teplo, a ne moc slunce... jenže pilea je svým růstovým a dužnatým charakterem spíš sukulent, ale zároveň narozdíl od typických sukulentů nemá ráda příliš slunce. Rozhodně je tedy dobré k jejímu pěstování použít dostatečně propustnou půdu, tzn. že do substrátu přidáte trochu písku a je dobré jí pěstovat v nádobě s drenážním tvorem, aby se nemohlo stát, že bude stát ve vodě.
 
 
Konkrétně tyhle dva exempláře jsem i během třeskutých mrazů měla mezi okny a od podzimu jsem je prakticky nezalila, ještě že jsem odolala i na konci zimy, kdybych je bývala zalila, ty poslední mrazy by asi nedaly; platí jednoduché pravidlo, pokud chcete mít sukulenty na místě, kde jsou teploty k nule a pod, nesmíte je zalít, vůbec!
 

Zálivka

Zálivka by měla být spíš mírnější, tedy jednou týdně trochu a přes zimu, kdy je málo světla jí ještě omezte, aby se pilea netáhla za světlem a neshazovala spodní listy. Pilea by nikdy neměla stát douhodobě ve vodě a neměla by mít permanentně mokrý substrát. Rozhodně preferuje spíše krátkodobé sucho než stálé přemokření.
 
 
 
 
 
Pilea má tendenci stářím tak trochu "vyholovat", tedy dolní listy postupně žloutnou, schnou a opadávají a stonek zůstává ve spodní části holý. Pokud listy opadnou, už nikdy nedorostou. Pilea se ani nevětví, vždy je to jen jeden stonek.
 
 
 
Pokud chcete mít co nejkošatější pileu s listy i ve spodní části, je potřeba jí poskytnout co nejvíce přirozeného rozptýleného světla, občasné slunce také neuškodí. Rostlina má též tendenci se naklánět za světlem, proto je dobré je čas od času pootočit, aby stonek a listy zůstávaly vzpřímené. Starší rostliny pak vyžadují oporu v podobě klacíku, špejle či bambusové tyče.
 
 

Množení

Mezitím, co se spodní část rostliny ocitá bez listí, ale většinou dorostou z podzemních výhonů nové malé rostlinky, které zaplní prázdný prostor. Tato malá pileí miminka jsou také jediný způsob, jak pileu množit. Prostě oddělíte novou rostlinku i s kouskem podzemního výhou a trochou kořenů a zasadíte jí přímo do květináče. Pokud máte pocit, že na stonku je málo kořínků je lepší jí nejdříve nechat zakořenit v nádobě s vodou...
 
 
 
Pilea je poměrně křehká a občas se stane, že omylem ulomíte list nebo dva, ale bohužel, krom toho, že nový list na stejném místě už nevyroste, nedá se ani použít k řízkování, možná že vám třeba i list ve vodě pustí kořeny, nová rostlina z něj ale nikdy nevyroste. Aspoň mě nikdy nevyrostla, a to jsem to zkoušela hodněkrát.
 

Jeden starší exemplář jsem takhle zmladila a vrchol už má nové kořeny!

Zmlazování

Pokud máte nějaký opravdu starý exemplář s hodně dlouhým vyholeným stonkem a listy jen v horní části rostliny, můžete pileu zmladit, tzn. že jí ustříhnete vrchol a necháte ho ve vodě zakořenit. Nemusíte se obávat, pilea koření opravdu dobře a za pár týdnů jí budete moci přesadit do květináče. Pahýl, který zůstal v květináči už sice neobroste, ale nová pilea zase brzo začne tvořit podzemní oddenky, z kterých narostou nové rostliny a tak pořád dokola.

 

Peperomia polybotrya 'Raindrop'
X
 Pilea peperomioides

Záměna

Občas se také stává, že si lidé spletou pileu s peperomií Raindrop, která je jí docela podobná, ale má srdčité listy a je trochu více dužnatá. No, ne nadarmo se Pilea druhovým jménem jmenuje právě po tomhle druhu rostlin! 

 

Problémy

Žloutnutí a opadávaní listů

Pokud se pilee u vás nedaří, což se nejčastěji projevuje žloutnutím a opadáváním listů, je to způsobeno buď nevhodným prostředím nebo péčí. Zkuste změnit umístění, poskytnout rostlině co nejvíce světla bez dlouhodobého přímého slunce. Pomoci může i změna frekvence zálivky. Pilea by neměla mít stále mokrou zeminu, nechte substrát skoro vyschnout, než ji znovu zalijete. Častou chybou je domněnka, že opadávání a schnutí listů je způsobeno nedostatkem vody, ale opak bývá pravdou.

Kroucení listů

Může být způsobeno přílišnou zálivkou nebo přílišným sluncem nebo přílišným teplem nebo kombinací zmíněného, většinou se to děje v průběhu léta a na podzim se listy zase vyrovnají.
 
 


Jestli pileu ještě nemáte a rádi byste ji získali štafetou, zkuste dorazit na některou Rostlinnou štafetu, kterou v Zahradě na niti pořádáme nebo vstoupit do FB skupiny Rostlinná štafeta, kde se vám třeba poštěstí nějaké pileí miminko získat.

Pilea se samozřejmě dá i koupit, ale zrovna Štafetovou královnu určitě stojí za to mít získanou štafetou, co myslíte?

 

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz