Jsme tu pro vás i o prázdninách od 10-18 hodin na adrese Školská 7, Praha 1!

Co jsou tillandsie a odkud pochází

Jeden z nejčastějších dotazů, který v Zahradě na niti dostáváme, je na ty zvláštní rostliny co nemají kořeny a jsou jen tak bez ničeho v aeráriu.
 

 

Tillandsie jsou broméliovité rostliny pocházející ze střední a jižní Ameriky, kde rostou v topických i pouštních oblastech od nížin po horská pásma. Žijí epifyticky, což znamená, že rostou na jiných rostlinách, nejčastěji v korunách stromů, kde je dostatek světla. Na svých hostitelích ale neparazitují, jako třeba naše jmelí! Jen je využívají jako oporu na své cestě za světlem. Mohou růst i na skalách nebo třeba drátech elektrického vedení, prostě všude tam, kde jim povrch dovoluje se kořínky přichytit a kde je dostatek světla a vlhkosti.

Přidávám pár fotek tillandsií z jejich přirozeného prostředí, které jsem pořídila v Peru cestou na Machu Picchuv Kubánské džungli a v Kostarice. 

Tillandsie na kůře stromů v kubánské džungli

Z čeho tillandsie žijí

Tillandsie přijímají živiny a vodu ze vzdušné vlhkosti, deště, rosy, prachu a odumřelých částí rostlin i hmyzu, které se zachytí na šupinkách, tzv. trichomech, listů. Pro jejich specifické schopnosti žít bez substrátu, prakticky jen ze vzduchu, se tillandsiím říká vzdušné rostliny - air plants.

 

Tillandsie se svými kořeny přichytávají tam, kde mají dobré podmínky, takže klidně třeba na skále, foto z Peru

 

Tuhle tillandsii jsem našla uprostřed kolejiště cestou na Machu Picchu. Byl by to krásný a taky asi nejdražší suvenýr, až bych platila pokutu za pašování rostlin.
 

Typy tillandsií

Tillandise jsou nenáročné rostliny i pro pěstování v interiérech. Je ale třeba si vybrat ty správné druhy tillandsií podle toho kde je chcete pěstovat.

Tillandsie bych rozdělila na dva typy:

Sukulentnější tillandsie pochází spíše ze sušších oblastí, kde hodně svítí slunce, vzduch dobře proudí a jsou zde větší rozdíly teplot mezi dnem a nocí. 

- jsou dužnaté a mají na povrchu listů jemné šupinky tzv. trichomy, které je brání před slunečním úpalem a zároveň díky nim přijímají snáze vlhkost a živiny

- přijímají vzdušnou vlhkost, vodů z dešťů i rosu vznikající z rozdílů teplot

- lépe snáší sušší vzduch, nedostatek zálivky a výkyvy teplot

- po zalití potřebují do několika hodin oschnout a nesnesou stálou vysokou vlhkost

- jsou vhodné pro pěstování do aerárií, ve kterých proudí vzduch, naopak nejsou vhodné do uzavřených terárií, kde je stálá vlhkost a neproudí v nich vzduch

- potřebují dostatek světla, ideálně rozptýleného s občasným sluncem, druhy hojně pokryté trichomy zvládají i slunce přímé

- patří sem např. Tillandsia ionantha, Tillandsia capitata, Tillandsia caput-medusae, Tillandsia streptophylla, Tillandsia juncefolia či Tillandsia usneoides

Vlhkomilnější tillandsie rostou v tropických oblastech kde je dostatek stínu, teploty moc nekolísají a je tam vysoká vzdušná vlhkost a nepohyblivý těžký a vlhký vzduch, jak se říká tzv. "prádelna"

- jsou většinou zelenější a nemají na povrchu listů moc trichomů

- žijí hlavně ze vzdušné vlhkosti, vodních par a dešťů

- nevadí jim stálá vysoká vlhkost a uzavřené vlhké prostředí

- nesnáší velké výkyvy teplot, chlad a přímé silné slunce

- jsou vhodné pro pěstování v teráriích se vyšší vzdušnou vlhkostí nebo v uzavřených ekosystémech

- patří sem např. Tillandsia bulbosa či Tillandsia brachycaulos

 

Vidíte ty stříbrné trichomy? Chrání tillandsii před příliš ostrým sluncem. Tady konkrétně na Tillandsia streptophylla.

  

A jak o tillandsie správně pečovat, aby vám dlouho vydržely?

Na to je vždy jednoduchá pomůcka, představte si, jaké je prostředí v jejich domovině, kde rostlou doslova jako plevel.

Ideální je rosit tillandsie minimálně jednou týdně, nejlépe dešťovou vodou, pokud nemáte dešťovku, postačí i voda destilovaná nebo alespoň převařená. Tillandsie nemají rády tvrdou vodu, minerály v ní obsažené jim ucpávají póry, kterými přijímají vlhkost.


Pokud máte možnost, nachytejte si dešťovku nebo rostliny vystrčte občas do deště, moc jim to prospěje. Letnění od jara do podzimu venku jim také udělá dobře. Jen pozor na hodně sluncem exponovaná stanoviště! Uvidíte, že po takovém letnění a dešťové kúře budou vypadat úplně jinak.

V interiéru je roste 1 - 3krát týdně podle podmínek. Jednou za měsíc je můžete namočit na pár minut do vody a nechat je pořádně napít. Pozor na sukulentnější tillandsie, ty nikdy nesmí stát ve vodě a měly by vždy během pár hodin oschnout, aby neuhnily. 

 

 
Trs tillandsií na starém stožáru, Peru
 
Vypadá to jako lišejníky, ale jsou to jemné tillandsie. Když svůj pohled upřete na ten nižší hřeben v pozadí, uvidíte Machu Picchu

 

Tak tenhle strom je spíš než strom jedna velká tillandsie

 

Tillandsie tentokrát v kubánské džungli

 

Příroda je prostě nejdokonalejší umělec a aranžér

 tillandsie-kostarika-1

A tuhle barevnou tillandsii jsem našla uprostřed mlžných kostarických lesů.

Jak tillandsie kvetou

Je to až neuvěřitelné, ale tillandsie nejen že jsou schopné žít si jen tak bez substrátu, ale oni i kvetou! Když mají dobré podmínky, tvoří krásné květy.

Po odkvětu začne rostlina tvořit dceřinné rostliny tzv. odnože a z její báze začnou vyrůstat nové tillandsie. Původní rostlina která vykvetla postupem času odumírá.

Nově narostlé tillandsie můžete opatrně oddělit když jsou velikostně cca poloviční než mateční rostlina.

Než původní rostlina uhyne trvá to docela dlouho, tak se nemusíte bát, že o ní hned přijdete. Pokud vykvetla, dařilo se jí dobře a určitě po sobě zanechá nové potomky.

Kvetoucí Tillandsia fuchsii

Kvetoucí Tillandsia ionantha

Odpovědi na nejčastější otázky, které na tillandsie dostáváme najdete v článku FAQ - o tillandsiích.


 

Ještě musím dodat, že tillandsie jsou volně v přírodě chráněné, všechny tillandsie, které v Zahradě na niti nabízíme pochází z pěstíren v Guatemale.

 

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz