Jsme tu pro vás i o prázdninách od 10-18 hodin na adrese Školská 7, Praha 1!

DIY: Jak osázet sukulentní terárium

Pojďte si se mnou osázet sukulentní terárium. Uvidíte, že to není to nic těžkého, s trochou trpělivosti to zvládne každý, i úplný začátečník!

 

"Pokud budete postupovat podle návodu, vytvoříte sukulentní terárium, které vám vydrží léta."

 

Co budete k osázení sukulentního terária potřebovat?

 

Na co tolik různých substrátů?

Určitě vám budou stačit tři základní ingredience: substrát na sukulenty, písek a štěrk.

Pokud ale použijete při osazování různě velké druhy kamínků, sukulentní terárium bude vypadat přirozeně, jako kousek polopouště ve skle a ne jako pár kaktusů v jednodruhovém štěrku k kamenolomu. Doporučuji také použít spíše přírodní oblé kamínky než ostrou kamennou mulč.

Jak vybrat vhodné rostliny do sukulentního terária

Do terária vždy kombinujete pouze rostliny, které mají stejné nároky na péčiSukulenty a kaktusy se dají kombinovat. Sukulenty jsou tlustolisté rostliny zadržující vodu, kaktusy jsou sukulenty s trny, jednoduše řečeno.

 

Můj tip pro výběr rostlin

Doporučuji si vybírané rostliny dávat k sobě a snažit se zkombinovat ty, které spolu ladí, já osobně to dělám podle barevnosti. Na fotce výše vidíte kombinaci, které říkám modro-fialová. Na fotce níže je žluto-hnědá kombinace.

Pokud vytvoříte kombinaci od každé barvy něco, bude výsledek neladný a neharmonický.

 

Jak si vybrat vhodné terárium

Výběr vhodného terária je také rozhodující. Terárium na sukulenty by mělo mít větší otvor, aby dobře dýchalo a větralo. Na sukulentní terárium nejsou vhodné uzavřené nádoby nebo nádoby s úzkým hrdlem. Prostě vyberte takové, které bude vzdušné, aby v něm mohl trochu proudit vzduch.

Použít můžete různé misky, skleněné koule s větším otvorem. My v Zahradě na niti nejraději používáme terária tiffany

 

Jak osázet sukulentní terárium

Všechny kamínky a drtě před použitím propláchněte a usušte, abyste se zbavili prachu, který je nežádoucí

Všechen materiál používejte suchý, s mokrými i vlhkými ingrediencemi se velmi špatně pracuje, všechno si zapatláte, všechno se lepí, to nechcete!

 
 
Na začátek je potřeba si udělat tzv. drenážní dno z kamínků, použijte spíše menší kamínky, aby dno nebylo moc silné. Klidně můžete použít pouze vrstvu písku cca 1 - 2 cm.
 
 
Drenáž z kamínků zasypejte pískem, aby se vyplnily skuliny mezi kameny

 

Doprostřed drenážní vrstvy nasypte lžičkou asi 1 cm substrátu na sukulenty. Nechte odstup od stěny, aby byl substrát jen uprostřed.
 
 

Cílem je, aby substrát přes sklo byl co nejméně vidět. Vrstvu zeminy proto po okrajich obsypte většími a menšími kamínky.

Tady už začínejte používat mix různých frakcí kamení, protože to pak působí přirozeněji.
 
 

Následuje nejnáročnější fáze - umístění rostlin

Postupujte od zadu dopředu, tedy nejdřív umístěte jednu či dvě zadní rostliny. Možná bude potřeba trochu narušit rostlinám bal, aby nebyl tak vysoký a rozprostřít jim kořeny do stran.

 

Postupně kořenové baly opatrně lžičkou obsypte substrátem a dotvořte okolo stěn kameny a kamínky. Pak teprve přidejte přední rostliny. 

U prvního terária doporučuji vybrat spíše sukulenty, kaktusy jsou díky trnům o dost problematičtější na osazování.

 

Tady se střídá zasypávání kořenů substrátem a průběžné dodělávání obvodu z kamení, aby substrát co nejméně zasahoval do krajů.

S lžičkou pracujte opatrně a nespěchejte, snažte se substrát nesypat okolo a hlavně ne na rostliny, dost špatně se z nich pak zemina sundavá, zvlášť u členitých kaktusů s trny je to prakticky nemožné.

 

 

Když máte rostliny zasazené, je dobré mezi ně umístit větší kameny, které je navíc zatíží. Vytvoříte tak efekt skalisek a dodá to teráriu hloubku.

 

 

Pak už jen doplnit další kamínky a zasypat pískem

 

 

A sukulentní terárium je hotové!

 

Kam sukulentní terárium umístit a jak o něj pečovat

Sukulentní terárium umístěte na co nejsvětlejší místo, kaktusy a sukulenty milují slunce! Terária si moc nevšímejte, u sukulentů platí méně péče je více.

Zalévejte lžičkou, stačí několik čajových lžiček ke každé rostlině. Od jara do podzimu zalévejte jednou za 10 dní, přes zimu jednou za měsíc nebo vůbec. Počítejte s tím, že terárium nemá odtokový otvor, takže ho nesmíte nikdy přelít.

Pokud je terárium na stinějším místě, zalévejte velmi sporadicky. Více o tom, jak pěstovat kaktusy a sukulenty najdete tady.

Pokud si na osázení sukulentního terária netroufnete, můžete si vybrat z naší nabídky sukulentních terárií.

A tady ještě několik sukulentních terárií pro inspiraci:


 

sukulentni-florarium-domek-detail

sukulentni-florarium-krychle (2)

 

 

 

sukulentni-florarium-vezak 


 
florarium-krychle-sukulentni

sukulentni-florarium-pyramida

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz