Jsme tu pro vás i o prázdninách od 10-18 hodin na adrese Školská 7, Praha 1!

Levitující orchideje

Orchideje mají nálepku velmi náročných rostlin, asi že jsou tak krásné. Moje zkušenost je ale dost jiná, podle mého u orchidejí ani tak nezáleží na kvalitě péče jako na kvalitě podmínek v kterých je chcete pěstovat. 
 

  

U nás jsou nejčastěji pěstované orchideje rodu Phalenopsis česky můrovce. Jsou to vcelku nenáročné epifytické rostliny v přírodě žijící v korunách stromů subtropického a tropického pásma.
 
Epifytické rostliny nepotřebují k růstu půdu, mají vzdušné kořeny, kterými se přichycují na kůru stromu a mohou tak růst v místech, kde je dostatek světla a vzdušné vlkhosti.
Na stromech neparazitují, jen je využívají k cestě za sluncem. Proto se pěstují v kůrovém substrátu v průhledných květináčích a proto nejsou vhodným adeptem pro pěstování v kokedamách.
Jejich kořeny potřebují vzduch a světlo a výšky jsou pro ně přirozeností.
 
A tak je pro orchideje ideální řešení skleněné závěsné aerárium, které si nechávám od sklářů vyrábět právě pro toto konkrétní použití. Orchideje v aeráriích vypadají opravdu kouzelně a k tomu nezaberou žádné místo na parapetu.
 

 

Závěsný systém vede středem kulaté nádoby a očko na zavěšení je schované, takže orchidej vypadá skoro jako kdyby levitovala v prostoru. Ideální řešení pro ty, kteří už mají plné parapety a rádi by využili další místo k pěstování orchidejí.
 
 

Jak aerárium s orchidejí zalévat?

Závěsnou orchidej zalévejte měkkou vodou - dešťovkou, destilkou či převařenou vodou - která rostlinám vyhovuje nejlépe a zároveň nezanechává vodní kámen na skle.

Zálivku můžete provádět dvěma způsoby - rozprašovačem nebo nalitím vody do aerária. Rozprašovač poslouží, pokud chcte substrát jen mírně navlhčit, voda postupně steče dolu a navlhčí kůrový substrát s rašeliníkem. Zálivku roprašovačem můžete provádět jednou týdně.

Jednou za měsíc doporučuji aerárium sundat, postavit na misku a plně zalít vodou. Nechte kořeny a kůrový substrát pořádně napít klidně několik hodin a pak vodu optrně slijte. Na dně aerária by neměla zůstat stát žádná voda.

 

Jak zasadit orchidej do závěsného aerária

Aerárium na orchidej si můžete koupit u nás už osázené nebo i samostatně a použít do něj nějakou svojí orchidej. Přesazení orchideje do aerária není nic složitého, s trochou trpělivosti to zvládne každý.

Tady pár tipů jak na to:

  • orchidej i s květináčem namočte na pár hodin do vody
  • zalitou orchidej vyndejte z květináče a opatrně jí zbavte substrátu
  • odstříhejte všechny suché a poškozené kořeny
  • pokud má rostlina opravdu hodně kořenů, můžete část kořenů odstranit, aby se do aerária vešla
  • kořeny orchideje opatrně zasuňte do aerária tak
  • do aerária postupně sypte substrát a zklepávejte ho dolu

Pro pěstování orchidejích v závěsných aeráriích je důležité použít kvalitní substrát na orchideje složený z kousků borové kůry a rašeliníku. Nepoužívejte kůrový prach a drť, která neumožňuje vnik dostatečného množství vzduchu a kořeny orchideje dusí.

 

 

Aerárium slza s miniorchidejí

Na mini orchideje používáme aerária tvaru slzy, vypadají dohromady opravdu kouzelně a moc dobře se jim v nich daří. Někdy se miniorchidej do aerária vejde celá, někdy část listů zůstává venku. 

Péče a zálivka je stejná jako u velkého aerária na orchidej. Rozprašovač a občasné zalití vodou. Díky malému otvoru se voda ze slzovitého aerária odpařuje pomaleji a vytváří tak uvnitř ideální mikroklima pro pěstování orchidejí. 

V nabídce máme i již osázená aerária s miniorchidejemi, stačí si příjít vybrat.

 

 

 

 

Orchidej ve Sputniku

Miniorchideje se dají pěstovat i ve stojacích teráriích, jako je naše terárium Sputnik, ideální je průměr 10 či 12 cm.
 
 

 

I když může pěstování orchidejí vzbuzovat respekt, Phalenopsisy jsou vcelku nenáročné na pěstování. Potřebují jen dostatek světla, ideálně alespoň občasné sluníčko, pravidelnou zálivku a teploty nad 17°C.

Pokud vám orchideje nekvetou, je dobré zkusit změnit stanoviště nebo je přihnojit. Je totiž velmi časté, že na některých místech se orchidejím daří bez jakéhokoliv úsilí a na některých místech se můžete stavět na hlavu a nepokvetou vám. Občas opravdu stačí jen přemístění na jiné okno a je po problému!

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz