5 důvodů, proč si namíchat vlastní substrát na pokojovky

Nejsnazší řešení, když chcete ve městě zahradničit je zajet do zahradnictví či hobymarketu a koupit si již hotový pytlovaný substrát. Proč si tedy přidělávat práci s mícháním vlastního substrátu?

 

Kromě toho, že je to fakt jednoduché to má hned 5 výhod:

přesně víte z čeho se váš substrát skládá, u komerčních substrátů neznáte většinou přesné složení a původ jednotlivých ingrediencí a nevíte jak dlouho leží zemina v pytli

 je to mnohem ekologičtější, nejen kvůli plastovému pytli, ale hlavně kvůli tomu, že ve vašem substrátu nebude rašelina, to je ten zásadní problém běžně prodávaných substrátů

 je to levnější, tedy lépe řečeno - levné komerční substráty jsou velmi nekvalitní a ty kvalitní jsou zase velmi drahé

 svým rostlinám dopřejete to nejlepší

 vyrobit si vlastní substrát je uspokojující a přináší dobrý pocit, že jste udělali něco prospěšného nejen pro svoje rostliny, ale i pro planetu 

Napadlo by Vás, že pěstováním rostlin a zahradničením můžete přispívat k ničení důležitých ekosystémů na Zemi?

 

Rašeliniště v Rakouských Alpách

Co to vlastně je rašelina? 

Rašelina vzniká z mechu rašeliníku, lépe řečeno z jeho odumřelých částí, a to rychlostí asi 1 mm za rok.

Mech rašeliník vytváří rozsáhlé mokřadní ekosystémy zvané rašeliniště, které jsou velmi cenné, protože se tvořily tisíce a tisíce let.

Nejen že v nich žije spousta organismů, ale takové rašeliniště dokáže zadržovat velké množství vody a je významným pohlcovačem CO2. Téměř 2% pevniny na Zemi pokrývají rašeliniště, velká naleziště jsou v Rusku, v severských zemích, v Anglii i v Kanadě. 

 

Těžba rašelinových briket v Irsku, zdroj
 

 

Dříve se rašelina těžila hlavně na topení, podobně jako černé nebo hnědé uhlí, má ale mnohem menší výhřevnost a jejím spalováním se uvolňuje více splodin.

Dnes 91% vytěžené rašeliny skončí v plastových pytlích jako substrát pro pěstování rostlin. Takže paradoxně zahradničení a pěstování rostlin v 21. století přispívá k ničení rašelinišť a původních ekosystémů. V Irsku už před několika lety zastavili těžbu rašeliny právě z ekologických a klimatických důvodů.

 

 

Proto také píšu tenhle článek, ráda bych vás inspirovala, že to jde i bez rašeliny!

Rašelina stejně pro většinu rostlin není vhodná jako pěstební médium. Má velmi kyselé pH, takže se doporučuje pouze pro pěstování některých druhů rostlin jako jsou třeba rododendrony, azalky, kanadské borůvky, vřesy. U pokojových rostlin mě ani žádná rostlina vyžadující kyselý substrát nenapadá.

Pojďme si tedy vyrobit vlastní bezrašelinový substrát a ušetřit tak kousek rašelinitě.

 

 

 

Jak si namíchat vlastní substrát pro pěstování pokojovek? 

Receptů je spousta, tak vám prozradím ten svůj:

 

50% kokosová drť

Výhoda této základní ingredience substrátu na pokojové rostliny je její snadná nasákavost, lehkost a vzdušnost. Kokosovou drť koupite jako lisovaný kvádr. Stačí jí nechat nasáknout v kbelíku s vodou a rázem máte několik litrů základního substrátu. Kokosová drť ale v sobě nemá žádné živiny, ani mikroorganismy, je sterilní a proto je potřeba do ní přidat další ingredience, z kterých budou rostliny profitovat.

 

40% kompost

Kvalitní kompost dodá substrátu živiny, humidové kyseliny a mikroorganismy, které samotná kokosová drť nemá. Úplně nejlepší je použít vlastní kompost ze zahrady nebo ten z vermikompostéru. Pokud nemáte vlastní kompost či vermikompost, můžete navštívit nejbližší kompostárnu a kompost si koupit.

 

Třeba v Praze máme kompostárnu ve Slivenci, kde si můžete přijet nabrat kompost do vlastních nádob či pytlů (1kg za 1Kč), prodají vám i malé množství.
 

9,5% drenáž

Jako drenáž můžete použít písekzeolit, lávovou drť, perlit, prostě cokoliv, co dodá substrátu propustnost a co máte zrovna k dispozici.

 

Lávová drť, zeolit a písek jsou ideální přísady pro lepší propustnost substrátu. Zeolit navíc dokáže zadržovat živiny a vodu.
  

0,5% hnojivo

Dále je dobré přidat do substrátu i kvalitní hnojivo s vyváženým poměrem prvků N-P-K. Použít můžete minerální hnojivo jako je třeba Kristalon, já osobně nejradši používám organické červí hnojivo

 

Červí hnojivo je organické hnojivo vyrobené ze sušených exkrementů moučných červů. Je bohaté na minerály a chitin, který dodává rostlinám odolnost vůči stresu a škůdcům.Poměry ingrediencí na 1 kostku kokosové drti (cca 600g)

3l vody 

4l kompostu

0,5l drenáže (písek, zeolit, perlit, klidně i mix)

5 polévkových lžic červího hnojiva 

nebo 

minerální hnojivo v množství na 3l vody

 

 

O tom jak a proč si namíchat vlastní substrát jsem mluvila i v pořadu Polopatě, tak mrkněte na reportáž!

Pokud se vám nechce si substrát vyrábět, můžete si v Zahradě na niti koupit náš substrát na pokojovky. Substrát na pokojovky prodáváme buď v 5l balení nebo si můžete přinést vlastní nádobu a koupit si jen takové množství, které potřebujete, substrát prodáváme i na litry.

A nakonec mám pro vás článek s několika tipy a triky, kdy a jak správně přesazovat pokojovky.

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz